Šetrná moderní chirurgie

Podpora hojení ran pomocí PRF aneb Zázrak z vlastní krve

Už se nemusíte bát komplikovaného a bolestivého hojení ran po extrakci zubu, po zavedení implantátu či jiných zákrocích v dutině ústní. Díky nové technologii jsme schopni těmto komplikacím předejít a využít k tomu látky z vaší vlastní krve, tedy ty nejbiologičtější jaké vůbec mohou být.

O co je jedná?
Pomocí přístroje Process for PRF (Platelet rich fibrin) jsme schopni z vaší vlastní krve získat cenné faktory pro hojení a obnovu tkání. Odebraná krev se pouhým mechanickým zpracováním mění na membrány, které se vkládají do ran a kolem implantátů. Jsme s jejich pomocí schopni i nahradit některé umělé materiály, nebo aspoň jejich část.

Po aplikaci těchto membrán se rány hojí rychleji a bezbolestněji. Jedná se o běžné i komplikované extrakce (trhání zubů) i o náročnější operace (implantace, krytí obnažených kořenů, nebo zákroky na dutinách). Případné doplňování kosti v místech, kde chybí, je úspěšnější.

Extrakce bez kleští

Při tahání zubů se většinou musí zub rozkývat a vytáhnout pomocí extrakčních kleští. Tento postup je i přes lokální umrtvení poměrně nepříjemný pacientovi a často nešetrný k okolní kosti. Navíc, pokud je zub ulomený nebo uhnilý do úrovně kosti, není možné jej kleštěmi uchopit a je nutné okolní kost odstranit.

Alternativou klasického postupu je extrakce pomocí přístroje Benex. Jde o poměrně jednoduchý mechanismus, který ale dovede udělat celou extrakci zubu mnohem příjemnější a šetrnější. Do mírně uvolněného kořene se zavede drobný šroubek. Tímto šroubkem se ke koření ukotví kladka, pomocí níž se zub hladce vytáhne z lůžka.

Extrakce pomocí Benexu vůbec nenamáhá kost, která se pak hojí mnohem rychleji a lépe.  Je to nejlepší způsob přípravy lůžka před implantací. A protože se vyloučí páčivé síly na zub, i pacienti vnímají tuto proceduru jako daleko příjemnější, než klasické tahání zubu pomocí kleští.

Piezo chirurgie

Chirurgické výkony v dutině ústní se často neobejdou bez zásahů do čelistních kostí. Ať už jde o extrakce neprořezaných zubů (typicky zuby moudrosti), nebo o implantace a související výkony, vždy je nutné s kostí pracovat. Konvenční přístup využívá rotační nástroje, jako jsou kostní frézy, vrtáky a brousky. V naší praxi využíváme k těmto zákrokům piezochirurgický přístroj, který opracovává kost pomocí ultrazvuku. Jedná se o velmi šetrný postup, u kterého nehrozí poškození měkkých tkání (dásní, tváří, jazyka) ani ve velmi nepřehledné situaci.